A circular sinkhole has a radius of 12 meters. A week later, it has a diameter of 48 meters. How much greater is the circumference of the sinkhole compared to the previous week?

Answer:
B
Step-by-step explanation:
1) initial circumference
radius * 2 * pi = 24 * pi = 75,398224
2) final circumference
diameter * pi = 48 * pi = 150,796447
150,796447 - 75,398224 = 75.36 m