Answer :
Answer:
false
Explanation:
the total current in circuit will increase because the voltage remains the same in the circuit and since ..
Resistance = voltage / current
thus the overall resistance decreases, to prove this , let original resistance = 10 ohm
let the voltage of circuit = 10 V
substitute these values into equation
10 = 10 / current
current = 1 A
so resistance decreases so let decreased resistance = 5 ohm
5 = 10 / current
current = 2 A
therefore, the current increased when resistance decreased
hope this helps bro
please mark it brainliest