Answer :
Answer:
salary = $ 500 + 0.105 sales
Step-by-step explanation:
Weekly Income = 500 + 0.105S where S= weekly sales
in x, y math format that's
y=500+0.105x
Economics often uses Q for quantity and Y for income
so,
Y=500+0.105Q
Hope this answer helps you :)
Have a great day
Mark brainliest