👤

If this analysis is based on 15 data pairs, what is the 95% confidence interval for the slope of the regression line?
A. (-2.28, 3.38)
B. (-2.243, .34)
C. (-6.09, 2.63)
D. (.375, .724)
E. (.3785, .7195)

Answer :

Answer:

A. (-2.28, 3.38)

Step-by-step explanation:

The confidence interval of the slope :

b ± Tcritical*SE

Tcritical at 95%, df = n - 2 = (15 - 2) = 13

Tcritical = 2.160369

b = slope Coefficient = 0.54924

S.E = 1.311

Hence, we have :

Confidence interval = 0.54924 ± (2.160369 * 1.311)

Confidence interval = 0.54924 ± 2.832243759

Lower boundary = 0.54924 - 2.83224 = - 2.283

Upper boundary = 0.54924 + 2.83224 = 3.3814

The answer option is A. (-2.28, 3.38)

View image Fichoh