👤

Answer :

Answer:

46.67 g

Explanation:

From the question given above, the following data were obtained:

Change in temperature (ΔT) = 23.8 °C

Heat (Q) = 261 J

Specific heat capacity (C) of silver = 0.235 J/gºC

Mass of silver (M) =?

The mass of the sample of silver can be obtained as follow:

Q = MCΔT

261 = M × 0.235 × 23.8

261 = M × 5.593

Divide both side by 5.593

M = 261 / 5.593

M = 46.67 g

Thus, the mass of the sample of silver is 46.67 g

Go Teaching: Other Questions