Answer :
Answer:
Explanation:
a)
Given that:
V = 25 mi/hr
To ft/sec, we have:
[tex]V = 25 \times \dfrac{5280}{3600} ft/s[/tex]
[tex]V = \dfrac{110}{3} ft/s[/tex]
[tex]\rho = 0.075 \ lb/ft^3[/tex]
[tex]\rho = 0.075 \times \dfrac{1 \ lbf s^2/ft}{32.174 \ lbm}[/tex]
[tex]\rho = \dfrac{0.075}{32.174 } lbf.s^2/ft^4[/tex]
[tex]C_d = 0.28[/tex]
A = 25ft²
Recall that:
The drag force [tex]F_d =\dfrac{C_dA \rho V^2}{2}[/tex]
[tex]F_d =\dfrac{1}{2}\times 0.28 \times 25\times \dfrac{0.075}{32.174}\times (\dfrac{110}{3})^2[/tex]
[tex]F_d =10.967 \ lbf[/tex]
[tex]P = F_dV \\ \\ P = 10.97 \times (\dfrac{110}{3}} \\ \\ P = 402.3 \ hp[/tex]
For 70 miles per hour, we have:
[tex]V = 70 \times \dfrac{5280}{3600} ft/s[/tex]
[tex]V = \dfrac{308}{3} ft/s[/tex]
The drag force [tex]F_d =\dfrac{C_dA \rho V^2}{2}[/tex]
[tex]F_d =\dfrac{1}{2}\times 0.28 \times 25\times \dfrac{0.075}{32.174}\times (\dfrac{308}{3})^2[/tex]
[tex]F_d =85.99 \ lbf[/tex]
[tex]P = F_dV \\ \\ P = 85.99 \times (\dfrac{308}{3}}) \\ \\ P = 8828.2 \ hp[/tex]