Answer :
Answer:
225cc
Step-by-step explanation:
the solution is attached to the picture.

The amount of the 10% solution should he use if the nurse mixes 90 cc of a 45% saline solution with a 10% saline solution is 225cc
Functions and percentages
Let the amount of 10% solution she should use be x.
If a nurse mixes 90 cc of a 45% saline solution with a 10% saline solution to produce a 20% saline solution, the equivalent equation will be:
90(0.45) + 0.1x = 0.2(90+x)
Simplify the resulting equation for "x"
40.5 + 0.1x = 18 + 0.2x
0.1x = 40.5 - 18
0.1x = 22.5
x = 225cc
Hence the amount of the 10% solution should he use if the nurse mixes 90 cc of a 45% saline solution with a 10% saline solution is 225cc
Learn more on proportion here: https://brainly.com/question/19994681