Answer :
H₂ + ½O₂ → H₂O
2g → 18g
So, 18g water needs 2g H₂
So, 1g water needs 2/18g H₂
So, 180g water needs 2/18 x 180g H₂
→ 20 litres of H₂
Answer:
Explanation:
Molar mass of water, H2O = 2 + 16 = 18
So 180g of water contains 10M
H2 + O -> H2O
10M of Hydrogen is needed to produce 10M of water.
Molar volume at STP = 22.4L
So 10M of Hydrogen at STP = 224L
With Ideal Gas Law, P1V1/T1 = P2V2/T2
At STP, P1 = 1atm, T1=273K
At 0.97atm and 24c (273+24 = 297K), 10M of Hydrogen will take up:
1*224/273 = 0.97*V2/297
V2 = 224*297/273/0.97
= 251.23L
So the answer is 251.23L