👤

At the grocery store near Josie's home, Cheerios cost 99 cents per box. The cost of a box of Tasteeos is only 5/9 of the cost of a box of Cheerios. How many cents will Josie have to pay for one box of Tasteeos cereal?

Answer :

The answer is 55

Hope this helps :D

Also I can explain why