👤

Answer :

Answer:

$11,009

Explanation:

Calculation to determine The amount due on the maturity date

Amount due =10900 x .06 x 1/6 = $109 + $ 10900

Amount due=$11,009

Therefore The amount due on the maturity date is $11,009