Answer :
Answer:
a= -80.357 m/s
Explanation:
use the formula
vf^2=vi^2+2a(xf-xi)
Plug in givens
0=(7.50)^2+2a(0.350m)
solve for acceleration
a= -80.357 m/s
Answer:
a= -80.357 m/s
Explanation:
use the formula
vf^2=vi^2+2a(xf-xi)
Plug in givens
0=(7.50)^2+2a(0.350m)
solve for acceleration
a= -80.357 m/s