👤

Answer :

Answer: Approximately 5.22%

========================================================

Work Shown:

A = true value = 13.4 seconds

B = measured value (erroneous value) = 14.1 seconds

C = percent error

C = [ (B-A)/A ] * 100%

C = [ (14.1-13.4)/(13.4) ] * 100%

C = 0.0522 * 100%

C = 5.22%

This value is approximate.

Go Teaching: Other Questions