👤

Answer :

Answer:

150 kJ

Explanation:

Applying,

ΔH = Energy level of Product(E') - Energy level of reactant(E)

Where ΔH = enthalpy change, E' and E = energy level of the product and the reactant respectively

ΔH = E'-E............. Equation 1

From the diagram,

Given: E' = 200 kJ, E = 50 kJ

Substitute these values into equation 1

ΔH = 200-50

ΔH = 150 kJ

Hence the enthalpy change for the reaction is 150 kJ