Answer :
Answer:
1. observed time = 18.75 minutes.
2. Normal time = 18 minutes
3. Standard time = 21.17 minutes
Explanation:
1. The observed time will be equal to the average time per cycle, which was given in the question as 18.75 min. Therefore, observed time = 18.75 minutes.
2. The normal time will be:
= Average Time x Performance Rating
= 18.75 x 0.96
= 18 minutes
3. The standard time will be:
= Normal time × 1/(1 - 15%)
= Normal time × 1/(1 - 0.15)
= 18 × 1/0.85
= 18 × 1.176
= 21.17 minutes