Answer :
Answer:
distance = 950 m
displacement = 439.2 m
speed= 1.58 m/s
velocity = 0.732 m/s
Explanation:
A = 300 m North
B = 500 m East
C = 150 m South west
Time, t = 10 minutes = 600 s
(A) The diagram is given below.
(B) Total distance = 300+ 500 + 150 = 950 m
[tex]A = 300 \widehat{j} \\\\B = 500\widehat{i}\\\\C = - 150 (cos 45 i+ sin 45 j) = - 106 \widehat{i} - 106 \widehat{j}\\\\D = A + B + C \\\\D = 394 \widehat{i} + 194 \widehat{j}\\\\D=\sqrt{394^2 +194^2} = 439.2 m[/tex]
Speed = distance / time = 950/600 = 1.58 m/s
velocity = 439.2 / 600 = 0.732 m/s
