Answer :
Answer:
C. 9.9 cm
Explanation:
The location of the object, u = 14 cm
The location of the image, v = 5.8 cm
The focal length of the mirror, f = Required
The mirror formula for a convex mirror is given as follows;
[tex]\dfrac{1}{u} -\dfrac{1}{v} = -\dfrac{1}{f}[/tex]
Therefore, we get;
[tex]\dfrac{1}{14 \ cm} -\dfrac{1}{5.8 \ cm} =- \dfrac{41}{406 \ cm} = -\dfrac{1}{f}[/tex]
Therefore;
[tex]f = \dfrac{406 \ cm}{41} \approx 9.9 \ cm[/tex]
The focal length of the mirror, f ≈ 9.9 cm