Answer :
Answer:
The right answer is "2.2099 m³".
Explanation:
Given:
Mass,
m = 5 kg
Temperature,
T = 35℃
or,
= 35 + 273
Pressure,
P = 200 kPa
Gas constant,
R = 0.2870 kj/kgK
By using the ideal gas equation,
The volume will be:
⇒ [tex]PV=mRT[/tex]
or,
⇒ [tex]V=\frac{mRT}{P}[/tex]
By substituting the values, we get
[tex]=\frac{5(0.2870)(35+273)}{200}[/tex]
[tex]=\frac{441.98}{200}[/tex]
[tex]=2.2099 \ m^3[/tex]