Answer :
Answer:
The right answer is "1.903 m".
Explanation:
Given that,
[tex]\tau =110 \ MPa[/tex]
[tex]G=80 \ GPa[/tex]
[tex]\Theta=15\times \frac{\pi}{180}[/tex]
[tex]=\frac{\pi}{12}[/tex]
[tex]d=20 \ mm[/tex]
As we know,
⇒ [tex]\frac{\tau}{r}=\frac{G \Theta}{L}[/tex]
Or,
⇒ [tex]L=\frac{G \theta r}{\tau}[/tex]
[tex]=\frac{80\times 10^3}{110}\times \frac{\pi}{12}\times 10[/tex]
[tex]=1903.9 \ mm[/tex]
or,
[tex]=1.903 \ m[/tex]