Answer :
Answer:
The angular acceleration is 4.5 rad/s^2.
Explanation:
Acceleration, a = 26.5 m/s2
length, L = 5.89 m
The angular acceleration is
[tex]\alpha =\frac{a}{L}\\\\\alpha = \frac{26.5}{5.89}=4.5 rad/s^2[/tex]
Answer:
The angular acceleration is 4.5 rad/s^2.
Explanation:
Acceleration, a = 26.5 m/s2
length, L = 5.89 m
The angular acceleration is
[tex]\alpha =\frac{a}{L}\\\\\alpha = \frac{26.5}{5.89}=4.5 rad/s^2[/tex]