Answer :
Answer:
[tex]K.E_{max}=0.8973J[/tex]
Explanation:
From the question we are told that:
Mass [tex]m=1.64kg[/tex]
Equation of Mass
[tex]X=0.33cos(3.17t)[/tex]...1
Generally equation for distance X is
[tex]X=Acos(\omega t)[/tex]...2
Therefore comparing equation
Angular Velocity [tex]\omega=3.17rad/s[/tex]
Amplitude A=0.33
Generally the equation for Max speed is mathematically given by
[tex]V_{max}=A\omega[/tex]
[tex]V_{max}=0.33*3.17[/tex]
[tex]V_{max}=1.0461m/s[/tex]
Therefore
[tex]K.E_{max}=0.5mv^2[/tex]
[tex]K.E_{max}=0.5*1.64*(1.0461)^2[/tex]
[tex]K.E_{max}=0.8973J[/tex]