👤

Answer :

Answer:

the final speed of the first ball is 0.5 m/s

Explanation:

Given;

mass of the first body, m₁ = 8000 kg

mass of the second body, m₂ = 16,000 kg

initial velocity of the first body, u₁ = 2.5 m/s

initial velocity of the second body, u₂ = 0

final velocity of the stationary mass, v₂ = 1 m/s

let the final velocity of the first body = v₁

Apply the principle of conservation of linear momentum;

m₁u₁  +  m₂u₂  = m₁v₁   +   m₂v₂

8000(2.5)  +   (16,000 x 0)   =   8000v₁   +  16,000 (1)

20,000  +  0 = 8000v₁  +  16,000

8000v₁ = 4000

v₁ = 4000/8000

v₁ = 0.5 m/s

Therefore, the final speed of the first ball is 0.5 m/s