I need help on my math!!!!!!!

Answer:
(b) 30.25 feet
Step-by-step explanation:
Given
[tex]v = \sqrt{64h[/tex]
Required
Find [tex]h[/tex] when [tex]v = 44[/tex]
Substitute [tex]v = 44[/tex] in [tex]v = \sqrt{64h[/tex]
[tex]44 = \sqrt{64h[/tex]
Take square of both sides
[tex]44^2 = 64h[/tex]
[tex]1936 = 64h[/tex]
Divide both sides by 64
[tex]30.25 = h[/tex]
Rewrite as:
[tex]h = 30.25[/tex]