the admission fee for a charity event is $7 for children and 10$ for adults. The event was attended by 700 people, and the total amount collected in admissions was $6,400.

Answer:
200 kids and 500 adults
Step-by-step explanation:
x+y=700
7x+10y=6,400
(200,500)
kids=200
adults=500