Answer :
Answer:
a. 0.8 cm
Explanation:
The distance of the object from the lens, u = 1 cm
The magnification of the lens, m = 5
The focus of a lens formula is given as follows;
[tex]f = \dfrac{1}{\dfrac{1}{v} + \dfrac{1}{v} }[/tex]
The magnification of the lens, m = -v/u
Where;
v = The distance of the image from the lens
Therefore, we have;
v = m × u
∴ v = 5 × 1 cm = 5 cm (on the other side of the lens)
From which we get;
[tex]f = \dfrac{1}{\dfrac{1}{1} + \dfrac{1}{5} } = \dfrac{5}{6} \approx 0.8[/tex]
The focal length ≈ 0.8 cm