👤

Marina spent $13.50 at the grocery store. She bought pears, kiwis, and pineapples. Pears cost $0.50 each, pineapples cost $1.50 each, and kiwis are $0.30 each. How many did she buy if she bought 9 more pears than pineapples and 2 fewer kiwis than pears?