Answer :
Answer:
The correct answer is "32%".
Explanation:
The given values:
Weight of H,
= 4.9 g
Weight of sample,
= 15.8 g
Now,
The weight percentage of C will be:
= [tex]\frac{Weight \ of \ C}{Total \ weight}\times 100[/tex]
By substituting the values, we get
= [tex]\frac{4.9}{15.8}\times 100[/tex]
= [tex]32 \ percent[/tex]
Answer: 22.7848% F or 23%
Explanation: %F = 3.6g/15.8g • 100% = 22.7848% F