👤

Answer :

Explanation:

Hey there!

According to the question;

A person can lift mass of 60 kg on earth.

mass(m1) = 60kg

acceleration due to gravity on earth (a) = 9.8m/s²

Now;

force (f) = m.a

= 60*9.8

= 588 N

Since, there is application of same magnitude of force on moon,

mass(m) =?

acceleration due to gravity on moon (a) = 1.67m/s²

Now;

force (f) = m.a

588 = m*1.67

m = 352.09 kg

Therefore, the person who can lift the mass of 60 kg on earth can lift mass of 352 kg on moon.

Hope it helps!