👤

Answer :

9514 1404 393

Answer:

  a) $554

  b) y = 138.50x

  c) see attached

Step-by-step explanation:

a) The cost is the product of the number of hours and the cost per hour.

  cost = (4 h)($138.50 /h) = $554.00 . . . . for a 4-hour course

__

b) As above, the cost (y) is the product of the number of hours (x) and the cost per hour ($138.50).

  y = 138.50x . . . . tuition for x credit hours.

__

c) As in part (b), the tuition is hours times 138.50. That means hours are tuition divided by 138.50.

View image Sqdancefan