👤

a word problem on proportions using a unit rate
Lashonda made $273 for 13 hours of work.
At the same rate, how many hours would she have to work to make $231?
hours
Х
?

Answer :

She would have to work 11 hours to make $231.

Step 1: 273/13 = 21
So, x equals 21

Step 2: 231/21 = 11