👤

Suppose that 17 inches of wire costs 68 cents,
At the same rate, how much (in cents) will 39 inches of wire cost?
cents
?

Answer :

Cost of 17 inches of wire = 68 cents

Cost of 1 inch of wire

= 68 cents/17

= 4 cents

Cost of 39 inches of wire

= 4 cents × 39

= 156 cents

= $1.56

Answer:

17 inches of wire costs 68 cents,

Step-by-step explanation:

x=234

b=456

View image XXItzTrueLoverXx