👤

A company has a process that results in 24.000 pounds of Product A that can be sold for $8 per pound. An alternative would be to process Product A further at a cost of $160,000 and then sell it for $14 per pound. Should management sell Product A now or should Product A be processed further and then sold

Answer :

Answer:

Yes the management should sell product A and processed further

Explanation:

Please mark me as brainlyest