👤


Sasha Cohen does a triple toe loop (rotating 1080 degrees) in 1.5 s. What is her average angular speed during this jump
360°/s
3.0 rad/s
12.6 rad/s
720 rad/s

Answer :

9514 1404 393

Answer:

  12.6 rad/s

Step-by-step explanation:

1080 degrees in 1.5 seconds is an angular rate of ...

  (1080°)/(1.5 s) = 720 °/s

There are π radians in each 180°, so this angular speed is ...

  720 °/s = 4×180 °/s = 4×π rad/s ≈ 12.6 rad/s

Sasha's average angular speed is 12.6 rad/s.

Go Teaching: Other Questions