👤

Answer :

Answer:

51.35 mph to the nearest hundredth.

Step-by-step explanation:

The time she takes to travel 60 miles = distance / average speed

= 60/50 = 1.2 hours.

Total time taken =  1.2 + 2.5

= 3.7 hours.

Total distance travelled = 60 + 130

= 190 miles.

Therefore average speed for the whole journey

= 190 / 3.7

= 51.35135 mph.