Answer :
Exchange: 360 mins = 6 hours
=> In 1 hour, the car can move: 240 /6 = 40 km
So the speed of a car is 40kph (Kilometre per hour)
Hope it helps, please Brainliest <3
Exchange: 360 mins = 6 hours
=> In 1 hour, the car can move: 240 /6 = 40 km
So the speed of a car is 40kph (Kilometre per hour)
Hope it helps, please Brainliest <3