Answer :
- Mass=1kg
- Velocity=30m/s
[tex]\\ \sf\longmapsto K.E=\dfrac{1}{2}mv^2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto K.E=\dfrac{1}{2}1(30)^2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto K.E=\dfrac{900}{2}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto K.E=450J[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto K.E=\dfrac{1}{2}mv^2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto K.E=\dfrac{1}{2}1(30)^2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto K.E=\dfrac{900}{2}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto K.E=450J[/tex]