👤

If electromagnetic radiation has a frequency of 2.0×1015s−1, what is the radiation’s energy?(1 point)

3.0 ×1048J
3.0 ×1048J

3.3 ×10−49J
3.3 ×10−49J

1.3 ×10−18J
1.3 ×10−18J

9.9 ×10−41J
9.9 ×10−41J

Answer :

  • Frequency=v=2×10^15Hz
  • Energy=E

Using planks quantum theory

[tex]\\ \sf\longmapsto E=hv[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto E=6.626\times 10^{-34}Js\times 2\times 10^{15}s^{-1}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto E=13.252\times 10^{-19}J[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto E=1.3\times 10^{-18}J[/tex]