👤

11. I threw an egg into the air. It had a hang time of 4.5s before falling to the ground. At what speed did the egg hit ground at?​

Answer :

Answer:

vf = -22.05 m/s

Explanation:

4.5s / 2 = 2.25s

vf = vi + gt,

vf = 0 - (9.8)(2.25),

vf = -22.05 m/s