👤

Emma spent $38.22 on 3 dozen bagels and a gallon of iced tea. The price of the gallon of iced tea was $5.25. The following equation can be used to find d, the price of each dozen of bagels.

Answer :

3d + $5.25 = $38.22
3d= $38.22-$5.25
= $32.97
d= 32.97/3
=$10.99

a dozen of bagels costs $10.99