An artist bought four 8-oz jars for a total of 32 oz of paint. How much would he have paid for the same amount of paint if he had instead bought the 4-oz jars?

Answer:
$5.84
Step-by-step explanation:
32/8= 4 so 4 x $0.71 = $2.84 So he paid $2.84 for the 8 ounce cans in total to be 32.
32/4=8 so 8 x 0.73 = $5.84 So he would've paid $5.84 for the 4 ounce can in total to be 32