Answer :
Answer:
Molar Mass of Calcium Carbonate = 100g
given mass = 50g
Number of mole of Calcium Carbonate =50/100 = 0.5 mole
Molarity = mole per litre of volume
Molarity = 0.5 /0.25 = 2mole/litre
Explanation:
hope it helps ......
mark me as brainliest ❤️
Answer:
[tex]mass \: of \: solute = 50 g \\ volume \: of \: the \: solution = 250ml \\ molar \: mass \: of \: solute \: = 100 \frac{g}{mol} \\ molarity = \frac{mole}{volume} \\ = \frac{ \frac{50}{100} }{250 \times {10}^{ - 3} } \\ = \frac{.5 \times {10}^{3} }{250} \\ = \frac{500}{250} \\ = 2mol \\ thank \: you[/tex]