Answer :
Answer:
B. 381.6 works
Explanation:
The answer can be any of these but I and the answer above have approved of option B.
take a small keanu of support

The heat of vaporization for water is 40.7 kJ/mol, the heat energy will be 6,105 kJ.
What is heat of vaporization?
The heat of vaporization was described as the quantity of heat required to convert 1 gram of liquid into such a vapor without raising the liquid's temperature.
By using the formula:
q = m ΔH
where, q is heat m is mass and ΔH is heat of vaporization.
Given data:
ΔH = 40.7 kJ/mol
m = 150.0 g
Now, put the value of given data in heat of vaporization formula.
q = 150.0 g × 40.7 g J/mol
q = 6,105 kJ
Therefore, the heat will be 6,105 kJ.
To know more about heat of vaporization.
https://brainly.com/question/13372553
#SPJ2