Answer :
We have that the time in seconds, minutes, and hours is
[tex]t=1.083*10^{-4}s[/tex]
[tex]T_{min}=1.805*10^{-6}min[/tex]
[tex]T_{hours}=3.0083*10^{-8}hours[/tex]
From the Question we are told that
Velocity [tex]v=13.0m/s[/tex]
Distance [tex]d=120 km[/tex]
Generally the equation for the Time is mathematically given as
[tex]t=\frac{13}{120*10^3}\\\\t=1.083*10^{-4}s[/tex]
Therefore
[tex]T_{min}=1.083*10^{-4}s/60[/tex]
[tex]T_{min}=1.805*10^{-6}min[/tex]
And
[tex]T_{hours}=T_{min}/60[/tex]
[tex]T_{hours}=3.0083*10^{-8}hours[/tex]
For more information on this visit
https://brainly.com/question/12319416?referrer=searchResults