Answer :
The landing velocity of the object is 31 m/s.
The given parameters;
height from which the object is released, h = 49 m
The landing velocity of the object is calculated by applying third equation of motion as shown below;
v² = u² + 2gh
where;
- v is the landing velocity of the object
- u is the initial velocity of the object
- g is acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
- h is the height of fall given
The landing velocity of the object is calculated as;
v² = 0 + 2(9.8)(49)
v² = 960.4
v = √960.4
v = 30.99 m/s
v ≈ 31 m/s
Thus, the landing velocity of the object is 31 m/s.
Learn more here: https://brainly.com/question/4617423