👤

Answer :

Explanation:

using the formula: S=ut+½gt², where u=0, S=?, g=8m/s², t=10seconds.

S=ut+½gt² ("ut" term will cancel because u=0).

=> S= ½gt²

=>S = ½×8×10²

=>S = 4×100

=>S = 400m .

Therefore, the distance traveled by the body in 10s is 400m.

hope this helps you.