Answer :
The friction force experienced by the box in Newtons is 724N
The frictional force is the force that opposes the moving force acting on a body on a horizontal plane.
- For a static body, the acceleration will be zero,
According to Newton's second law of motion:
- ∑Fx = ma
- +Fm - Ff = ma
Given the following paramters
- Moving force Fm = 724N
- acceleration a = 0m/s²
- mass m = 119 kg
Substitute the given parameters into the formula to get the frictional force:
724 - Ff = 119(0)
724 - Ff = 0
Ff = 0 + 724
Ff = 724N
Hence the friction force experienced by the box in Newtons is 724N
Learn more here: https://brainly.com/question/8859573