👤

Answer :

Answer:

50.90 mL

Explanation:

The volume of a substance when given the density and mass can be found by using the formula

[tex]volume = \frac{mass}{density} \\[/tex]

From the question

mass = 454 g

density = 8.92 g/mL

We have

[tex]volume = \frac{454}{8.92} \\ = 50.8968[/tex]

We have the final answer as

50.90 mL

Hope this helps you