Answer :
Answer:
Apparent density of ethylene glycol 3350 = 17g/15.6mL= 1.09g/mL Specific gravity of mixture = 1.01
Explanation:
The specific gravity of an object or substance is the ratio of the density of that object or substance to that of a reference substance usually water. Specific gravity = density of substance/density of water The density of a substance is the ratio of the mass of that substance to is volume. Density = Mass/volume Density of water 1.00 g/mL, Apparent density of ethylene glycol 3350 = mass/volume volume of ethylene glycol = volume of mixture - volume of water volume of ethylene glycol = 195.6 - 180) = 15.6mL Apparent density of ethylene glycol 3350 = 17g/15.6mL= 1.09g/mL mass of water = density of water * volume of water mass of water = 1.00g/mL * 180mL = 180 g Mass of solution = mass of substance + mass of water = (17 + 180)g = 197g Density of mixture = mass of mixture / volume of mixture Density of mixture = 197 g / 195.6 mL = 1.01 g/mL specific gravity of mixture = density of mixture / density of water specific gravity of mixture = 1.01g/mL / 1.00g/mL specific gravity of mixture =1.01