Answer :
Journal entry includes Debit of $800 to Sales Return
- Let understand that we have to derive the amount of sales return allowance.
Data given are
Customer purchases = $4,000
Estimated returns = 20%
So, Sales return allowance = $4000 x 20%
Sales returns allowance = $800
In conclusion, the estimated sales return is $800 and it will be debited as Sales Return Allowance.
Journal entry includes Credit of $400 to Cost of Goods Sold
- Let understand that we have to derive the amount of cost of goods sold.
Data given are
Cost = $2,000
Estimated returns = 20%
So, Cost of good sold = $2,000 x 20%
Cost of good sold = $400
In conclusion, the cost of goods sold is $400 and will be Credited to Cost of goods sold.
See similar solution here
brainly.com/question/16529671