Answer :
Using the frequency table and the probability concept, it is found that there is a 0.5581 = 55.81% probability that the waiting time is at least 12 minutes or between 8 and 15 minutes.
- A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
- In this problem, the frequency table gives these numbers of outcomes.
At least 12 minutes or between 8 and 15 minutes is equivalent to at least 8 minutes, thus at least 8 minutes is our desired outcome.
- There are 9 + 10 + 12 + 4 + 4 + 2 + 2 = 43 customers.
- Of those, 24 spent at least 8 minutes.
Thus, the probability is:
[tex]p = \frac{24}{43} = 0.5581[/tex]
0.5581 = 55.81% probability that the waiting time is at least 12 minutes or between 8 and 15 minutes.
A similar problem is given at https://brainly.com/question/15536019