👤

Grayson buys cheese and lemons at the store.
He pays a total of $25.81.
He pays a total of $6.55 for the cheese.
He buys 3 bags of lemons that each cost the same amount.

Write and solve an equation which can be used to determine xx, how much each bag of lemons costs.

Answer :

Equation: $25.81-$6.55/3x

$25.81-$6.55/3x=
19.26/3x= $6.42

Solution: x=$6.42


The answers should be:

$25.81-$6.55/3x and x=$6.42